Десять дослідних зразків були озброєні 105-мм, а решта 120-мм гладкоствольною гарматою фірми Rheinmetall. На двох машинах використовувалася гідропневматичне підвіска. Проте у результаті конструктори віддали перевагу вдосконаленою торсіонної.
У 1974 році ФРН уклала з США угоду про стандартизацію окремих вузлів і агрегатів при розробці перспективних танків у зв'язку з тим, що в той час обидві сторони відмовилися від спільного створення цих бойових машин. Відповідно до угоди німецькі фахівці розробили Leopard 2AV з новою системою управління вогнем і рознесеним багатошаровим бронюванням корпусу та башти.
Читайте також: |
Т-84У «Оплот» - основний бойовий танк України
Цей варіант і був прийнятий на озброєння Бундесверу в 1977 році. Перший серійний зразок був випущений заводом фірми Krauss-Maffei у м Мюнхен у жовтні 1979 року. З 1979 по сьогоднішній день виготовлено понад 3000 одиниць.
Танк має класичну схему загального компонування. Люк механіка-водія знаходиться в передній частині корпусу ближче до правого борту. Він частково перекривається вежею при положенні гармати вперед. Незважаючи на великий кут нахилу верхнього лобового листа (81 °) механік-водій в бойовому положенні управляє машиною сидячи. Робочі місця командира танка і навідника знаходяться праворуч від гармати, що заряджає - зліва від неї. Висота від обертового полика бойового відділення до даху вежі дорівнює 1650 мм, що вважається мінімально допустимою величиною для забезпечення нормальних умов роботи заряджаючого стоячи. Моторно-трансмісійне відділення з поздовжньо розташованим дизельним двигуном займає кормову частину корпуса танка і ізольовано від бойового відділення за допомогою герметичної вогнетривкої перегородки.
На даному фото Leopard 2 з встановленою трубою-лазом для руху під водою.
Корпус і вежа танка Leopard 2 зварені. Верхній лобовий лист корпусу має великий кут нахилу до вертикалі, що поряд із застосуванням рознесеною багатошарової броні типу англійської «Чобхем» забезпечує досить ефективний захист від бронебійних підкаліберних снарядів і ПТУР. У той же час дах, борт і днище танка мають товщину броньових листів 20 - 70 мм, що робить його вкрай уразливим від ударів зверху і з бічних проекцій. У даху ніші вежі над боєкомплектом встановлені вишибние панелі. Лобові вертикальні листи вежі скошені в плані приблизно на 35 °. Додатковий захист бортів від кумулятивних боєприпасів забезпечується за рахунок використання навісних екранів, що представляють собою сталеві короби (1/3 довжини екрану) і армовану гуму (2/3 довжини). Передні секції екранів мають товщину 110 - 120 мм і для зменшення ширини корпусу при перевезенні танка по залізниці, а також для огляду і обслуговування ходової частини, можуть відкидатися вгору на спеціальних кронштейнах.
Основним озброєнням танка є 120-мм гладкоствольна гармата, розроблена фірмою Rheinmetall. Стовбур має теплозахисний кожух, виготовлений із склопластику, і ежектор,. Ежектор розміщений ексцентрично до осі каналу ствола для збільшення кута зниження гармати, а по довжині стовбура зміщений ближче до казенником, в зону більш високих тисків порохових газів, з метою підвищення ефективності його дії. Внутрішня поверхня труби ствола упрочнена шляхом автофретіровання. Живучість ствола становить не менше 500 пострілів.
Леопард 2 А1 (1982 - 1984 рр.) - Тепловізійний приціл, посилений бронезахист (новий наповнювач у комбінованій броні), підвищена надійність ряду систем і агрегатів. Виготовлено 750 одиниць.
Затвор вертикальний, клиновий. Для підвищення точності стрільби два гальма відкату розташовані на гарматі симетрично. З'єднання труби ствола з казенником виконано швидкороз'ємним у вигляді секторної різьблення. Монтаж і демонтаж гармати при ремонті здійснюється через амбразуру вежі, без зняття останньої.
Боєкомплект гармати складається з 42 унітарних пострілів з частково згоряє гільзою, з них 15 пострілів знаходиться зліва в кормовій ніші вежі за броньованими перегородкою. Час на цикл заряджання з цієї укладання становить 6 с. Інша частина боєкомплекту (27 пострілів) знаходиться в укладанні, розміщеної у відділенні управління, ліворуч від місця механіка-водія. Заряджання гармати проводиться вручну.
Для стрільби з гармати застосовуються бронебійні подкалиберние снаряди DM13 з сердечником з вольфрамового сплаву і багатоцільові кумулятивно-осколкові снаряди DM12. У 1983 році в боєкомплект був введений бронебійний подкалиберний цельнокорпусная снаряд DМ23. У 1987 році на озброєння був прийнятий бронебійний подкалиберний снаряд DМЗЗ з сердечником з вольфрамового сплаву діаметром 28 мм.
Читайте також: |
Ізраїльський танк Меркава-4
Після пострілу піддон гільзи потрапляє в гильзовловлювач, закріплений на гарматі і має відсмоктування порохових газів. Для видалення піддонів з танка, а також для завантаження боєкомплекту, використовується люк в лівому борту башти.
Крім гармати танк озброєний спареним з нею 7,62-мм кулеметом MG3 і зенітним кулеметом такого ж калібру, встановленим на люку заряджаючого. На бортах кормової частини вежі змонтовано по блоку з 8 димових гранатометів.
Леопард 2 А2 - це Leopard 2, модернізований до рівня Leopard 2 А1
Система управління вогнем розроблена фірмою STN Atlas в співдружності з компанією Elektronik Zeiss Optronik GmbH. Основними елементами СУО є: перископний комбінований лазерний приціл-далекомір навідника EMES15; панорамний перископний приціл-прилад спостереження командира PERI-R17; допоміжний телескопічний шарнірний приціл навідника FERO-Z18; аналоговий електронний балістичний обчислювач FLT2; електрогідравлічний стабілізатор озброєння WНА-Н22, система вбудованого контролю функціонування СУО; Коллімаціонна система вбудованої вивірки.
Основний приціл навідника суміщений з лазерним далекоміром, має тепловізійний канал для стрільби вночі на дальностях до 2000 м. Поле зору незалежно стабілізовано у двох площинах. Діапазон вимірювання дальності лазерним далекоміром дорівнює 200 - 10000 м. Для захисту очей навідника від лазерного опромінення в оптичному каналі прицілу встановлений світлофільтр. При стрільбі вночі натискання кнопки «Постріл» викликає спрацьовування спеціальної шторки, що закриває поле зору для виключення засліплення спалахом власного пострілу.
У танку передбачено дубльоване управління вогнем з гармати від командира. Денний приціл-прилад спостереження PERI-R17 має незалежну стабілізацію поля зору в двох площинах. Він пов'язаний з основним прицілом навідника, що дозволяє командиру використовувати лазерний далекомір, балістичний обчислювач і нічний тепловізійний канал. Однак при виході з ладу прицілу навідника командир втрачає можливість дубльованого керування вогнем вночі.
Леопард 2 А3 (1984 - 1985 рр.) - Радіостанція SEM 80/90, модифікований
стоянкове гальмо та інші дрібні удосконалення. введена триколірна камуфляжне забарвлення. Виготовлено 300 одиниць.
Озброєння стабілізовано у двох площинах. Приводи наведення - електрогідравлічні з гідроакумулятором. Доступ до гідросистеми забезпечується через спеціальний люк у даху вежі. При виході з ладу електрогідравлічного приводу використовується дублюючий ручний гідропривід вертикального і горизонтального наведення. Максимальна швидкість наведення в горизонтальній площині 48 град / с, у вертикальній - 9,5 град / с. Кути наведення у вертикальній площині - від -9 ° до + 20 °. Час підготовки прицільного пострілу навідником при стрільбі з ходу складає 15 с, командиром - 17 с. При стрільбі з місця цей час відповідно зменшується до 9 - 10 і 11 - 12 с.
Читайте також: |
Локхід SR-71A «Блекберд» - стратегічний розвідник ВПС США
На танку встановлений чотиритактний 12-циліндровий V-подібний дизельний двигун МВ 873 Ка501 рідинного охолодження з турбонаддувом і проміжним охолодженням нагнітається в циліндри повітря. Двигун - багатопаливний, може працювати на паливі різних сортів, включаючи авіаційний гас і бензин. На двигуні змонтовані два турбокомпресори і два охолоджувача нагнітається, включені в загальну систему охолодження. Повітря для живлення надходить через два повітроочисника, закріплених з двох сторін на двигуні і з'єднаних короткими патрубками з турбокомпресорами.
Леопард 2 А4 (1985 - 1990) цифровий балістичний обчислювач, нова система ППО,
в боєкомплект введений постріл DM 33 з бронебійно-підкалиберним снарядом з сердечником,
мають збільшене значення відношення довжини до діаметра. Виготовлено 695 одиниць.
Двопотокова гідромеханічна трансмісія HSWL-354/3 забезпечує чотири передачі переднього і дві заднього ходу. Планетарна коробка передач з двома ступенями свобода має автоматичне перемикання. В трансмісію входить механізм повороту диференціального типу, гідрооб'ємна передача якого дозволяє здійснювати поворот з розрахунковим радіусом на кожній передачі. Навколо осі танк розгортається за 10 с. Зупинкові гальма комбіновані, з гідродинамічним сповільнювачем і двома механічними дисковими гальмами, що працюють в маслі. Вони забезпечують зупинку танка при русі з максимальною швидкістю за 3,6 с.
Ходова частина танка включає (на сторону) сім опорних котків і чотири підтримувальні ролики, ведучі та направляючі колеса, а також гусениці з резинометаллическим шарніром. Траки мають знімні гумові подушки. Підвіска індивідуальна торсіонна, з дисковими фрикційними амортизаторами на перших, других, шостих і сьомих опорних ковзанках. Диски двоскатних опорних катків виготовлені з алюмінієвого сплаву. Односхилі підтримуючі ролики встановлені в шаховому порядку: один розташовується під внутрішньої, ближньої г борту, а інший - під зовнішньою частинами верхньої гілки гусениці.
Читайте також: |
БМ-21 "Град" (9К51) - реактивна система залпового вогню
Танк оснащений системою захисту від ЗМУ, обігрівачем бойового відділення і швидкодіючої автоматичною системою ППО. При подоланні водних перешкод по дну над люком командира встановлюється труба-лаз, опора вежі ущільнюється гумовою камерою, в яку повітря подається від ручного насоса, монтуються зворотні клапани на вихлопних патрубках двигуна, а також ущільнення прицілів і спареного кулемета.
Леопард 2 А5 (1995 - 1998 рр.) - На лобових деталях вежі й корпуса встановлені модулі
накладної броні з елементами вмонтованого динамічного захисту. введений протиосколочна
підкладка, електропривод стабілізатора модернізована СУО Krupp Atlas. У панорамний
приціл командира вбудований тепловізор, зображення якого виводиться на спеціальний
індикатор. Це дає можливість командиру танка самостійно вести спостереження за
обстановкою на полі бою в темний час доби. В лазерні далекоміри комбінованого
прицілу навідника використовується вдосконалений процесор, що виключає появу
вторинного, помилкового луна-сигналу. Бойова маса досягли 62,5 т. Модернізовано 225 одиниць.
Леопард 2 А6 (2001 - 2003 рр.) - Leopard 2 А5 з 120-мм гарматою з довжиною ствола 55 калібрів.
Снаряд DM53 з початковою швидкістю 1750 м / с. Вогонь цими снарядами може вестися на дальності
до 5000 м. Висока ефективність дії снаряда по мети досягається за рахунок його великий
довжини, маси, швидкості польоту і високоміцного матеріалу, що застосовується для виробництва
снаряда. Він виконується суцільним зі спеціального сплаву на основі збідненого урану.
Модернізовано 225 одиниць.
Перший серійний танк Leopard 2 був переданий Бундесверу 25 жовтня 1979. В даний час цими машинами укомплектовані всі кадрові танкові батальйони. У бойових діях танки Leopard 2 не брали участь. З 1999 року до складу багатонаціональних сил з підтримки миру в Косово - KFOR - входив 214-й танковий батальйон (Pz.Bil.214) Бундесверу, озброєний танками Leopard 2А5. У складі багатонаціональних сил в Боснії - SFOR - в 2003 році перебував 101-й танковий батальйон голландської армії. також оснащений танками Leopard 2А5.
Станом на 1 січня 2010 танки Leopard 2 різних модифікацій перебувають на озброєнні та Австрії (114 одиниць, колишні голландські), Німеччини (понад 1000, з них 225 Leopard 2А6). Греції (183 Leopard 2А4), Данії (57 Leopard 2A5DK), Іспанії (128, з них 20 Leopard 2А6Е), Нідерландів (262 А5 і A6). Норвегії (57, колишні голландські), Польщі (128 Leopard 2А4), Португалії (37 Leopard 2А6). Сінгапуру (96 Leopard 2Л4. З них 30 призначені для розбирання на запасні частини), Туреччини (298 Leopard 2A4). Фінляндії (124 Leopard 2А4). Чилі (118), Швейцарії (380) і Швеції (280).