Танк М1 "Абрамс" за часів холодної війни в основному створювалася як перешкода, яка змогла б зупинити радянські танкові армії рвуться до Ламанша. Після припинення розробки спільного з ФРН основного танка американці почали роботи на конкурсній основі над власною машиною такого типу. Після проведення випробувань в 1976 році був відібраний для подальшого вдосконалення зразок фірми «Крайслер», запущений в 1980 році в серію під позначенням М1 «Генерал Абрамс».
Перші «Абрамси», названі на честь американського генерала-танкіста, були озброєні 105-мм гладкоствольною гарматою М68 (ліцензійний варіант британської L7), стабілізованою електрогідравлічними пристроями у вертикальній і горизонтальній площинах. Додаткове озброєння включало два кулемети калібру 7,62 мм, один з яких був спарений з гарматою, і 12,7-мм зенітний кулемет. Від попередніх танків США «Абрамси» відрізняла поліпшена система бронювання. Зварений корпус і вежа мали багатошарові броньові перешкоди, аналогічні англійської броні «Чобхем», використовуваної в танках «Челленджер» і «Леопард» 2. Крім того, екіпаж був ізольований від боєприпасів і пального бронеперегородкой. Боеукладка розміщувалася в кормовому відсіку башти, що має на даху вишибние панелі. При ураженні цього відсіку і детонації снарядів вся енергія вибуху йшла вгору. Паливні відсіки були забезпечені потужною системою протипожежного обладнання з використанням зрідженого газу «Хелон», безпечного для танкістів.
З 1985 року у війська США стали надходити танки М1А1 з гладкоствольної 120-мм гарматою М256 (ліцензія німецької фірми «Рейнметалл») і зменшеним внаслідок цього боєкомплектом до 40 пострілів. Для стрільби використовуються подкалиберние і кумулятивні снаряди. Ще більш посилено бронювання (маса броні склала близько 55% маси танка). Воно включає в себе спеціальні елементи зі збідненого урану, що має щільність в 2,5 рази більшу, ніж броньовий сталь. Через підвищеної радіації ці елементи встановлюються у відсіки на лобовій броні башти і заварюються зовні тонким сталевим листом тільки в періоди ведення бойових дій. Застосування такої броні підвищує стійкість танка в лобовій проекції до боєприпасів усіх видів.
Читайте також: |
Т-84У «Оплот» - основний бойовий танк України
На початку 90-х років концерн «Дженерал Дайнемикс» знову модернізував «Абрамс». М1А2 має покращене радіоелектронне обладнання і бронювання. Місце командира обладнано тепловізіонним прицілом з двома дисплеями і приладом спостереження, який розміщений на даху командирської башточки перед люком заряджаючого. Система керування вогнем включає лазерний далекомір на С02 і новий балістичний обчислювач зі збільшеним об'ємом пам'яті. Введена система супутникової навігації та система радіолокаційного виявлення мети. Вбудований динамічний захист корпусу та башти поліпшила снарядостойкости танка. М1А2 оснащений також новим типом гусениць підвищеної живучості зі змінними гумовими накладками.
Війна в Перській затоці
Згідно з підсумковим звітом міністерства оборони США перед американським конгресом, в ході війни було втрачено і пошкоджено 18 танків. Згідно А. В. Єрохіну і В. Л. Личковах, що посилаються на неуточнених західні джерела, виведені з ладу та пошкоджено 23 танка, причому жоден «Абрамс» не був знищений танками противника. У той же час виведення з ладу і знищення «Абрамсів» іракськими танками підтверджується офіційними американськими документами. Більше того, втрату кількох танків M1A1 від вогню іракських Т-72, підтверджують американські військові, причому «Абрамси» перших модифікацій з «семьдесятдвойками» в бій не вступали, ця роль відводилася модернізованим машинам з німецькими 120 мм знаряддями. Максимальної метою немодифікованих «Абрамсів» ставали Т-55.
Читайте також: |
Локхід SR-71A «Блекберд» - стратегічний розвідник ВПС США
Іракська війна (2003-2010)
Потрібно так само помітити, що танк М1 "Абрамс" в останній іракській війні показав себе досить уразливим танком.
У перебігу першого місяця бойових дій з початку війни, 151 танк «Абрамс» отримав влучення, в основному з РПГ, 15 танків втрачено безповоротно. Виведеними з ладу, за арабським заявам, були 70 танків. Згідно приведеним генерал-майором Т. Такером даними, на лютий 2005 ушкодження різного ступеня тяжкості отримали 70% танкового парку з 1135 «Абрамсов», розгорнутих в Іраку. З них 80 машин не підлягали відновленню силами ремонтно-відновлювальних підрозділів, розгорнутих на театрі військових дій, включаючи 17, оцінених як що не підлягають відновленню.
За деякими даними, через рік, у лютому 2006 року, число знищених в Іраку М1 всіх модифікацій збільшилася до 20.
Відомий випадок коли M1 «Абрамс» був знищений вдало випущеної кулею з великокаліберного кулемета ДШК. Попадання призвело до загоряння ВСУ і танк повністю вигорів.