В сучасному бою заминка на кілька секунд може означати перехід межі між життям і смертю. Однією з причин таких затримок є необхідність зміни рівня збільшення оптичного прицілу стрілецької зброї, для чого солдату потрібно відірватися від прицілу і вручну перевести перемикач збільшення в необхідне положення. Вирішенням цієї проблеми може стати оптичний приціл нового покоління Rapid Adaptive Zoom for Assault Rifles (RAZAR), розроблений фахівцями Національної лабораторії Сандиа (Sandia National Laboratories), який за рахунок використання високих технологій дозволяє перемикати рівень збільшення, не відриваючи погляду від прицілу простим натисканням на кнопки , розташовані в зручному для стрільця місці.
Читайте також: |
Снайперська гвинтівка VPR 308
Дослідний зразок оптичного прицілу RAZAR є результатом восьми років роботи групи, очолюваної Бреттом Бегвеллом (Brett Bagwell, колишнім службовцям американського спецназу, який змінив цю професію на професію інженера-оптика. Крім того, що оптичний приціл RAZAR дозволяє динамічно змінювати збільшення, він відрізняється високим зручністю, високою оптичною силою, легкістю і компактністю.
Ключем до створення прицілу RAZAR є технологія адаптивного управління збільшенням масштабу зображення, яка була винайдена Девідом Віком (David Wick), інженером-оптиком, що працював свого часу в лабораторії Сандиа. Відмінною рисою цієї технології від інших технологій масштабування є те, що в ній не використовується переміщаються лінз або інших оптичних компонентів, таких, які використовуються в телескопах або деяких камерах.
У технології адаптивного масштабування оптика працює подібно оптичній системі ока людини. У цій технології використовуються звичайні скляні лінзи і полімерні лінзи, що складаються з двох гнучких прозорих мембран, герметична порожнина між якими заповнена спеціальною рідиною. Вбудований в ці лінзи ультразвукової п'єзоелектричний привід дозволяє змінити кривизну лінзи всього за 250 мілісекунд, забезпечуючи при цьому точність в 100 нанометрів. П'єзоелектричний привід споживає настільки мало енергії, що заряду двох пальчикових батарейок AA вистачає приблизно на 10 тисяч перемикань рівня масштабування.
Принципи, використані фахівцями лабораторії Сандиа, далеко не нові, але, реалізація технології RAZAR зажадала розробку практично з нуля декількох вторинних технологій. А найголовнішою розробкою стала розробка структури і технології виробництва головного елемента - адаптивної лінзи. Такі лінзи були винайдені в кінці 19 століття, але недоліки технологій їх виробництва обумовлювали можливість їх застосування тільки в низькоякісних оптичних системах. Фахівцям лабораторії вдалося знайти свій власний спосіб виготовлення таких полімерних лінз, матеріал яких не містить бульбашок і інших дефектів, що знижують їх оптичні властивості.
Читайте також: |
Інша особливість технології адаптивного масштабування Сандия полягає в тому, що для утримання встановленого рівня збільшення їй абсолютно не потрібно енергія. Навіть у тому випадку, якщо батарейки прицілу повністю розрядяться або будуть механічно пошкоджені, приціл RAZAR може використовуватися і далі, хоча його збільшення змінити вже не вийде.
Крім оптичних прицілів нового покоління, фахівці лабораторії Сандиа бачать можливість застосування технології адаптивного масштабування в мікроскопії, в рентгенографії, в споживчій оптиці, включаючи камери мобільних телефонів і камери відеоспостереження. А в даний час Бретт Бегвелл працює над нічним варіантом оптичного прицілу RAZAR, здатного динамічно управляти масштабом зображення, одержуваного в діапазоні інфрачервоного світла.
Немає коментарів:
Дописати коментар